Ficus Carica – Fügefa avagy Füge bokor
Komáromi egyetemi éveim során, több fügefával találkoztam, és eldöntöttem, hogy egy napon én is telepítek egyet. Felvidéken Szlovákiában lakom a rozsnyói járásban, és azt mondják erre felé nem marad meg a fügefa, azonban Kőrösben van olyan kert, ahol van és terem is. Ezért úgy döntöttem megpróbálom, beültetni a fügefát.
A fügefa cserjét a https://www.brest.sk/ficus-carica-brown-turkey-krik
Brest.sk oldalról rendeltem, és pár napon belül meg is érkezett.
- Ficus Carica brown turkey (Török barna)

Tulajdonságok: közönséges fügefa ‘Brown Turkey’, más néven Brogiotto nero, termő fajta. A gyümölcs barnásvörös vagy fekete-lila színű, meglehetősen nagy és édes. A pálmaszerű levelek nagyon dekoratívak – közepesen zöldek és nagyok, mélyen kerekített szárnyakkal. A metszést tavasszal lehet elvégezni, a bőségesebb termés érdekében nyáron az új ágakat a harmadik levél után lehet metszeni.
A ‘Brown Turkey’ füge napos helyet igényel, ideális esetben egy délre néző fal mellett, ahol a növény télen védett. A fiatal növények körülbelül -15 °C-ig tűrik a hideget, az idősebb növények védett helyen akár -20 °C-ot vagy annál is többet is elviselnek. Mindenesetre teljesen fagyálló, ami azt jelenti, hogy ha az ágak megfagynak, mindig újra kihajtanak a talajszinttől. Lúgos talajt igényel, egy kevés agyaggal és sok humusztartalmú anyaggal.
Györöki lapos:

A közönséges fügefa ‘Györöki lapos’, ismert mint ‘Györöki lapos’ füge, egy strapabíró és ízletes gyümölcsöt termő fügefa fajta. Ez a lombhullató, viszonylag gyorsan növekvő bokor felnőtt korában elérheti a 3-5 méter magasságot. Széles, nyitott koronájával és nagy, lobos leveleivel tűnik ki.
A ‘Györöki lapos’ füge lapított, pogácsa alakú gyümölcsöket terem, melyeknek sötétvörös a héja és vöröses a húsa. A gyümölcsök ismertek édességükről és aromájukról. A ‘Györöki lapos’ füge egyik legjellemzőbb tulajdonsága a strapabírósága. Képes elviselni a -22°C hőmérsékletet is bizonyos védelem mellett, ami alkalmassá teszi a termesztésre Európa sok hidegebb téli régiójában.
A közönséges fügefa ‘Györöki lapos’ egy partenokarpikus fajta, ami azt jelenti, hogy a gyümölcs termeléséhez nem szükséges a beporzás. Ez jelentős előnyt jelent a házi kertészek számára, mivel garantálja a gyümölcstermelést még akkor is, ha a környéken nincsenek más fügefák.
A növény általában évente kétszer terem, az első termés július közepén, a második szeptemberben vagy októberben érik. A ‘Györöki lapos’ füge sokoldalú gyümölcs, amely frissen, szárítva vagy lekvárként, kompótként és akár bor formájában is fogyasztható.
A közönséges fügefa napos helyet kedvel, naponta legalább 6-8 órát igényel a közvetlen napfényből. Jól érzi magát jól áteresztő, termékeny talajban. Ha a talaj nehéz, agyagos, javíthatja homokkal vagy komposzttal a vízelvezetést. A fügefát rendszeresen öntözze, különösen a forró és száraz időszakokban. Kerülje azonban a túlöntözést, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet.
A fügefát évente egyszer tavasszal egy kiegyensúlyozott műtrágyával táplálhatja. A metszés nem szükséges a ‘Györöki lapos’ füge számára, de végezhető a fa méretének és formájának szabályozására. Könnyű metszést végezhet a levelek lehullása után késő ősszel vagy télen.
Strapabírósága, ízletes gyümölcsei és igénytelen gondozása miatt a közönséges fügefa ‘Györöki lapos’ kiváló választás azoknak a kertészeknek, akik megbízható és termékeny fügefát keresnek.
A fügefa (Ficus Carica) öntözésének szükségessége gyakori téma a kertészek körében. Van, aki azt vallja, hogy a fügét naponta, bőségesen kell locsolni a biztos termés érdekében, míg mások szerint a mediterrán eredetű növény jól tűri a szárazságot, így hazánkban nem szükséges különösebben öntözni.
De vajon melyik álláspont a helyes? Ahhoz, hogy ezt eldönthessük, fontos megérteni a füge természetét és igényeit. A füge mediterrán növényként a csapadékos, enyhe teleket és a forró, száraz nyarakat részesíti előnyben. Jeszenszky Árpád szerint a füge nem válogatós a talajjal szemben, jól érzi magát meszes, lúgos, vagy akár sós környezetben is, mint például Asperon félszigetén, ahol a homokdűnék stabilizálására használják.
A füge gyökérzete erős és agresszív, ami lehetővé teszi számára, hogy mélyre hatoljon a talajban a víz után kutatva. Bár a gyökerek nagy része a felszíni 50-60 cm-en belül helyezkedik el, egyes gyökerek elérhetik az egy méteres mélységet is. A füge évi csapadékigénye körülbelül 500 mm.
Magyarországon az évi csapadékmennyiség 500-750 mm között mozog, ami megfelelő a füge számára. Ez azt jelenti, hogy általánosságban nem szükséges a fügét öntözni, kivéve azokat az eseteket, amikor hosszú, száraz időszakok vannak. Fiatal fügefák esetén az első pár évben ajánlott az öntözés, különösen a forró nyári napokon. Hároméves korukra a füge gyökérzete már annyira kifejlett, hogy a szokásosnál szárazabb időszakokat is képes átvészelni öntözés nélkül.
A túlzott öntözés azonban káros lehet, mivel a füge nem kedveli a vizes talajt és erős vegetatív növekedéssel reagálhat, ami csökkenti a gyümölcsök minőségét és mennyiségét. Különböző fügefajták különbözőképpen reagálnak a szárazságra, de a hazai talaj- és csapadékviszonyok között a füge jól megél.
Összefoglalva, a füge kiskerti termesztése során nem szükséges rendszeres öntözés, kivéve az extrém száraz időszakokat. Aki nagyobb ültetvényen foglalkozik füge termesztéssel, valószínűleg csepegtető öntözést alkalmaz az egyenletes vízellátás érdekében, ami hazánkban kevésbé elterjedt, de például Japánban gyakori.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése